Dermatologia

Badania wykorzystywane w diagnostyce chorób skóry psów i kotów:

1. Test wyczesywania-oglądanie sczesanego materiału za pomocą lupy i pod mikroskopem – wykrywanie pcheł, wszołow i innych pasożytów zewnętrznych tzw. próba bibułowa za pomocą której można wykryć odchody pcheł.
2. Test z przylepcem-oglądanie taśmy z pobranym materiałem ze skóry pod mikroskopem -wykrywanie Cheyletiella.
3. Badanie zeskrobin skórnych – oglądanie zeskrobanego materiału na szkiełku podstawowym z kroplą chlorolaktofenolu – wykrywanie świeżbu, nużycy, grzybicy.
4. Wymazy z uszu- pobieramy próbkę wydzieliny za pomocą wymazówki i przenosimy na szkiełko rozprowadzając badany materiał w kropli chlorolaktofenolu, oglądamy pod małym powiększeniem mikroskopu w kierunku obecności pasożytów jak np. świeżbowiec uszny (Otodectes cynotis).
5. Wymazy z uszu po wybarwieniu (Diff-Quick) pozwalają nam na rozpoznanie obecności drożdżaków (Malassiesia), które bardzo często są powodem zapalenia zewnętrznych przewodów słuchowych u psów.
6. Badania cytologiczne polegają na wykonaniu preparatów odciskowych ze skóry. Wykonujemy je przez przyłożenie szkiełka do skóry i „odbicia” na nim wydzieliny, ropy itp., następnie suszymy i barwimy (Diff-QUICK). Dzieki takiemu badaniu i określeniu typów komórek (neutrofile, ziarniniaki, eozynofile, bakterie, drożdże) możemy okreslić rodzaj zapalenia (ostre, podostre, przewlekłe, ropne, zespół eozynofilny itd.) i skuteczniej leczyć choroby skóry.
7. Testy śródskórne alergiczne
Korzystamy z następującego zestawu wyciągów alergenowych firmy Intervet do śródskórnych testów alergicznych:

- próba kontrolna negatywna
- próba kontrolna pozytywna
- trawy
- drzewa (brzoza, olcha, leszczyna)
- drzewa (dąb, buk, wiąz)
- chwasty polne (bylica pospolita, pokrzywa, mlecz, babka)
- Tyrophagus putrescentiae
- Dermatopgagoides farinae (roztocze kurzu domowego)
- Lepidoglyphus destructor
- Dermatophagoides pteronyssimus (roztocze kurzu domowego)
- Acarus siro
- Naskórek psa
- Naskórek kota
- Alergen pchli

Wykonanie testów alergicznych wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, o którym poinformujemy Państwa podczas wizyty w przychodni.