i n f o

Jelonek rogacz (Lucanus cervus) – jeden z największych chrząszczy w Polsce, należy do rodziny jelonkowatych.

Jest barwy ciemnobrązowej. Osiąga 6 cm długości bez "rogów". Żuwaczki samca są potężnie rozwinięte i wydłużone i przypominają kształtem poroże jelenia - stąd polska i łacińska nazwa gatunku. Samice mają żuwaczki normalnej wielkości. Jelonek żyje w lasach dębowych, żywiąc się głównie sokiem wyciekającym z pni drzew. Owady dorosłe występują w czerwcu. Posiadają one też zdolność lotu, gdyż błoniaste skrzydła II pary są dobrze wykształcone.

Larwa jelonka ma postać pędraka, żyje w zmurszałym drewnie lub ziemi, żywiąc się szczątkami organicznymi, niekiedy podgryza korzonki roślin, nie wyrządzając większych szkód. Rozwój larwy trwa 4 lata; po tym okresie przepoczwarcza się ona w ziemi. Stadium poczwarki trwa zaledwie parę tygodni, lecz już w pełni wykształcone chrząszcze pozostają w ziemi aż do następnej wiosny.

Z powodu długiego czasu rozwoju, atrakcyjności z punktu widzenia zbieraczy amatorów, wycinania starych drzew i opryskiwania lasów środkami chemicznymi owad ten został w Polsce niemal doszczętnie wytępiony. Znajduje się od dawna pod ścisłą ochroną gatunkową. Obecnie według niektórych źródeł jest ok. tysiąca jelonków rogaczy w Polsce.

źródło: wikipedia.pl

z d j ę c i a