Endoskopia

W naszej przychodni używamy:
- endoskopu giętkiego firmy Karl Storz 0,6x100cm z torem wizyjnym Aesculap CCD-camera do badania przedniego i tylnego odcinka przewodu pokarmowego
- bronchoskopu Pentax EB 2000 z procesorem Pentax EPM 3300 do badania górnych dróg oddechowych i jam nosowych
- wzierników sztywnych śr 3mm z kątem widzenia 0 stopni i 45 stopni do badania zewnętrznego przewodu słuchowego, zatok, torbieli itp.

Czasopismo "Życie Weterynaryjne" rocznik 78, 2003 nr 6
Krzysztof Kubiak, Marcin Jankowski, Jan Twardoń, Wojciech Niżański

Co to jest endoskopia?
Endoskopia jest nowoczesną techniką diagnostyczną umożliwiającą bezpośrednią obserwację wnętrza badanego narządu. Jest stosowana w diagnostyce klinicznej w rozpoznawaniu chorób przewodu pokarmowego, układów oddechowego i moczowego, jak również w ginekologii, położnictwie i chirurgii, gdzie dodatkowo bardzo często umożliwia jednoczesne przeprowadzenie zabiegu. Dzięki możliwości pobierania materiału do badań laboratoryjnych, takich jak np. wycinki ściany narządu czy wydzieliny, podniesiona zostaje wartość diagnostyczna wziernikowania.

Badanie endoskopowe przewodu pokarmowego u małych zwierząt.
Badanie przedniego odcinka przewodu pokarmowego (ezofago-, duodeno- i gastroskopia). Wskazaniami do endoskopii są: zaburzenia połykania, wymioty, krwawienia z przedniego odcinka przewodu pokarmowego, podejrzenia stanów zapalnych oraz owrzodzeń przełyku, żołądka i dwunastnicy, zwężeń i uchyłków przełyku, obecności ciał obcych i guzów nowotworowych, zaburzenia motoryki oraz ocena przebiegu i efektywności leczenia. Pacjent wymaga odpowiedniego przygotowania dietetycznego polegającego na zastosowaniu 24-godzinnej głodówki oraz 6-godzinnej przerwy w podawaniu płynów bezpośrednio przed badaniem. Wziernikowanie przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym.

Badanie tylnego odcinka przewodu pokarmowego (kolono- i rektoskopia).
Wskazaniami do badania są ostre i przewlekłe biegunki, bolesne oddawania kału, krwawienia, parcie na kał, podejrzenie niedrożności, owrzodzeń, ciał obcych, guzów nowotworowych, wątpliwe wyniki kontrastowych badań radiologicznych, ocena przebiegu i wyników leczenia. Rekto- i kolonoskopia wymagają oczyszczenia jelita z resztek zalegającego kału, co uzyskujemy po następującym przygotowaniu pacjenta:
1) 48 godzin przed endoskopią stosowana jest głodówka,
2) 24 godziny przed badaniem sondą żołądkową podawany jest roztwór izotoniczny chlorku sodu w dawce 30-40 ml/kg masy ciała, kolejną dawkę, w takiej samej ilości, należy podać po następnych 3 godzinach,
3) 24 godziny oraz 3-4 godzin przed badaniem wykonywana jest lewatywa z ciepłej wody. U kotów przy problemach związanych z podaniem płynu per os można zastosować Bisacodyl w dawce 5 mg/kota. Kolonoskopia wymaga znieczulenia ogólnego, natomiast rektoskopia może być wykonana jedynie po premedykacji.

Endoskopia układu oddechowego u małych zwierząt
Wśród wskazań do laryngotracheobronchoskopii wymienia się: kaszel utrzymujący się powyżej 2-3 tyg. (po wykluczeniu przyczyn sercowych), przyśpieszone oddychanie i duszność różnego stopnia, zmiana barwy głosu lub całkowita jego utrata, bolesność krtani i tchawicy stwierdzane w czasie omacywania, podejrzenie zaburzeń czynnościowych krtani (porażenie krtani), podejrzenie zmian w budowie dróg oddechowych (zniekształcenia), podejrzenie ciał obcych, ostre napady niewydolności oddechowej o niewyjaśnionej etiologii, trudno leczące się zapalenia płuc, oskrzeli, uszkodzenie zewnętrznych powłok ciała w okolicy krtani lub tchawicy, np. po wypadkach komunikacyjnych czy pokąsaniu.